Aktualności

W okresie ferii zimowych nasze stowarzyszenie zorganizowało dwa wyjazdy do Poznania. Pierwszy odbył się 18.01.16, Nasza młodzież pod opieką pana Marka Bąkowskiego udała sie do siedziby ERGO HESTIA w Poznaniu. Mieli okazję zwiedzić pomieszczenia biura, zapoznać się z pracą w firmie ubezpieczeniowej, Wysłuchali informacji na temat ubezpieczenia siebie, mienia, firmy, dowiedzieli sie co to jest ryzyko finansowe, tworzyli polisę ubezpieczeniową. Takie wycieczki są ciekawe i pouczające, więc będziemy organizować kolejne. Drugi wyjazd był 28.01.16 do Jump Arena w Poznaniu.W Grupa wytrwałych "zawodników" skorzystała z 30-stu trampolin wykonując różne akrobacje . Godzinne skakanie, to naprawdę spory wysiłek i świetna gimnastyka. Po tak duuużym wysiłku należało sie solidne jedzonko. Wszyscy cali i zdrowi w doskonałych humorach wrócili do domów. Podsumowanie ferii uważamy za udane.

Emotikon winkEmotikon smile

----------------------------------------------

Z okazji Mikołajek i zbliżających się Świat Bożego Narodzenia Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych zorganizowało w dniu 12 grudnia 2015 r. dla swoich dzieci i młodzieży dwie imprezy integracyjne. Młodsze dzieci bawiły się w Klubie Fantazja przy ul. Mieszka I, a młodzież w kręgielni w Hotelu Nest. Humory jak zwykle dopisały, były też słodkie upominki dla wszystkich uczestników. Kolejne spotkania w takim gronie zaplanowano w czasie ferii zimowych.

--------------------------------------------------

Jak co roku Oddział Gnieźnieński Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa włączył się w ogólnopolską akcję zbiórki żywności organizowaną przez Banki Żywności. Nasi wolontariusze pracowali przez cały weekend od 4-6 XII w Tesco w Poznaniu
Życzliwość klientów i ich chęć podzielenia się artykułami spożywczymi z potrzebującymi spowodowała, że zebraliśmy przez te trzy dni około tony produktów. Wysiłek się opłacił, więc jesteśmy szczęśliwi, że nasza praca przyniosła takie efekty. Na słowa uznania zasługują młodzi wolontariusze, nasi podopieczni, którzy poświęcając swój wolny czas uczą się empatii i wrażliwości na potrzeby innych ludzi. Bardzo Wam dziękuję.

Emotikon smile

------------------------------------------------------------

W sobotę, 24 X 15 ponad 50 osobowa grupa dzieci i rodziców z Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych pojechała na calodniową wycieczkę do Poznania. Odwiedziliśmy Laboratorium Wyobraźni, gdzie przez 4,5 godz. bawiliśmy się ucząc jednocześnie. Interaktywna wystawa podzielona na trzy działy pozwoliła na poznanie wielu ciekawych zjawisk chemicznych, fizycznych i astronomicznych. W laboratorium chemicznym robiliśmy ciekawe eksperymenty: był wulkan, mini lampa- lawa, lewitujaca świeca itp. W planetarium zobaczyliśmy jak powstała Ziemia, dlaczego wyginęły dinozaury, poznaliśmy planety, gwiazdozbiory i inne ciała niebieskie. W kolejnej sali były stanowiska związane z elektrycznością, magnetyzmem, hydrostatyką, zjawiskami związanymi ze światłem: obserwacja barw, załamanie światła, działanie lustra weneckiego, czy aparatu fotograficznego. Wrażeń było mnóstwo a nauka przez doświadczenie i eksperyment to najlepszy sposób na opanowanie nawet najtrudniejszego materiału Emotikon smile. Na koniec oczywiście " jedzonko" , po czym około 17:00 wróciliśmy do domów Emotikon smile. Kilka fotek z naszej wycieczki.

-------------------------------------------------------------

Dzisiaj, tj. 27.06.2015r członkowie Oddziału Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa udali się w podróż do przeszłości. Odwiedziliśmy Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach  i Ostrów Lednicki. Przenieśliśmy się do początków Państwa Polskiego. Nasz „osobisty” przewodnik, pan Marek Bąkowski snuł interesujące opowieści o zamierzchłych  czasach i tych bardziej współczesnych. Ciekawie poprowadził nas po krainie przodków. Mieliśmy również okazję zobaczyć jarmark świętojański i inne atrakcje. Wrażeń było mnóstwo, pogoda nam dopisała, humory jak zwykle również. Tym sposobem nasza 50-cio osobowa grupa rozpoczęła aktywne wakacje. Jutro jeszcze wizyta w gnieźnieńskim teatrze i ruszamy w Polskę. Wszystkim naszym członkom i nie tylko życzymy udanych, aktywnych wakacji z licznymi atrakcjami. W galerii pozostałe zdjecia.

---------------------------------------------------------------

Kolejna impreza integracyjna za nami. Oddział Gnieźnieński Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa 30.05.2015  zorganizował dla swoich rodzin wyjazd do Wągrowca. W programie był pobyt w Aquaparku i piknik na plaży. Jak zwykle nie zabrakło atrakcji. Były konkurencje sportowe dla dzieci i rodziców a także smaczny poczęstunek: pyszny wiejski chleb ze smalcem własnej roboty i ogórkiem kiszonym, domowe wypieki i słodycze. Wspólnie spędzony czas jest bezcenny dla wszystkich, mamy bowiem przez kilka godzin czas na odpoczynek, rekreację i spokojną pogawędkę.  Już niebawem znowu się spotkamy na wspólnym wyjeździe. Tym razem podróż historyczna do początków państwa polskiego. Już 27 czerwca 2015r. odwiedzimy Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach i Ostrów Lednicki. Skorzystamy tam również z atrakcji związanych ze świętojańskimi tradycjami.

----------------------------------------------------------


Konwent NGO – Kołobrzeg 24-26 kwietnia 2015

„Rady Pożytku do STANDARD-owego użytku”  

Nasze stowarzyszenie reprezentowali Bernadeta i Mirosław Szymańscy. Poniżej ich relacja.

Pierwszy dzień minął na dyskusjach m. in na tematy: Samorządy i organizacje - jak znaleźć i realizować wspólne interesy? Warunki konieczne prowadzenia do skutecznego dialogu.

W kolejnych dniach szczegółowo konsultowaliśmy każdy z obszarów Strategii Rozwoju III Sektora inspirowanej potrzebami i problemami organizacji pozarządowych z całej Polski i wytyczającej cele dla przyszłości polskiego sektora pozarządowego.

Chcemy, by niniejsza Strategia stanowiła swoisty drogowskaz w podejmowanych przez NGOsy przyszłych działaniach. Kolejnym poruszanym tematem był regranting oraz dobre praktyki w tym zakresie prezentowane przez Tomasza Schimanka z Akademii Rozwoju Filantropii. Wieczór spędziliśmy na integracji i rozrywce podczas występu kabaretu „Słuchajcie” z Zielonej Góry.Pogoda nam dopisała udało nam się pójść na spacer plażą, a nawet zamoczyć nogi w Bałtyku.

Napisali Benia i Mirek Szymańscy

------------------------------------------------------------- Dnia 15.04.2015 byliśmy w Złotowie na sympozjum zorganizowanym przez Złotowski Oddział Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa prowadzonym przez sędzię Annę Marię Wesołowską. Tematem przewodnim były współczesne zagrożenia dla dzieci i młodzieży - stalking, grooming, cyberprzemoc, przemoc rówieśnicza- rola rodziców. Wykład i rozmowy kuluarowe bardzo się podobały warto było jechać. Z naszego stowarzyszenia na spotkanie pojechali Alina i Marek Bąkowscy, Elżbieta i Mariusz Jasińscy, Bernardeta Szymańska, Hanna Staszewska. Napisał: Marek Bąkowski "Przeciwdziałanie nowym zagrożeniom i przemocy w rodzinie - aspekty prawne" - matriały o tym tytule do wglądu u M. Bakowskiego lub H. Poradka. Na życzenie możemy przesłać mailem. ------------------------------------------------------------------------------

W dniu 16 stycznia 2015r. Oddział ZNP w Gnieźnie zorganizował wyjazd do Poznania  do Hali widowiskowej Arena na występ zespołu Kombi. Poznański występ kończył trasę koncertową zespołu promującą ich nową  płytę. Ponadczasowe brzmienie  Kombi zgromadziło na widowni  kilkutysięczną  rzeszę fanów w różnym wieku. Dali przysłowiowego „czadu”  a otrzymana dawka decybeli wystarczy nam na cały rok. Wszyscy uczestnicy w dobrych humorach wrócili około godz. 22:30 do domów. Koncert był połączony z akcja promocyjną Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Przeciwpożaroej " Numery Twoich Przyjaciół 998,112". W wyjeździe wzięli udział również członkowie naszego stowarzyszenia. Młodzież, która aktywnie włącza się jako wolontariusze w akcję zbiórki żywności dla Banku Żywności została zaproszona na ten wyjazd. Miał on być nagrodą i podziękowaniem za wykonywana bezinteresownie pracę. Poniżej zdjęcia z koncertu.

 

-------------------------------------------------------------

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, wszyscy w napięciu oczekują na ten piękny, rodzinny czas kiedy to zwalniamy tempo życia, zasiadamy do wspólnego stołu aby podzielić się opłatkiem i razem spędzić czas kosztując  świąteczne potrawy. Nie zapominajmy  o samotnych osobach, które być może za ścianą naszych mieszkań opuszczone oczekują na pierwszą gwiazdkę. Podzielmy się z nimi naszym szczęściem. Nie na darmo przecież stawiamy na stole dodatkowy talerz dla zbłąkanego wędrowca.

Życzymy zatem wszystkim rodzinom, członkom naszego stowarzyszenia zdrowych, spokojnych świat w rodzinnej atmosferze oraz szczęśliwego nowego  roku a dzieciom wspaniałych prezentów i dużo radosci.

----------------------------------------------------------------

W dniu 13 grudnia 2014r. grupa dzieci z rodzicami ( 50 osób ) odwiedziła fabrykę bombek przy ul. Kostrzyńskiej. Przeszliśmy całą linię produkcyjną. Widzieliśmy jak się wydmuchuje bombki, jak się je srebrzy, lakieruje i wreszcie pięknie maluje w świąteczne wzory. Każdy z uczestników zakupił bombkę z wypisanym własnym imieniem. Wrażeń było sporo a już za tydzień kolejne w sali zabaw i na kręglach. W galerii zdjęcia z dzisiejszej wyprawy.

--------------------------------------------------------

W dniu 11 października 2014r. odbył się kolejny już rajd pieszy zorganizowany przy współudziale OSP w Modliszewie, Koła Gospodyń Wiejskich w Modliszewie, Szkoły Podstwowej w Modliszewku i Marka i Aliny Bąkowskich przedstawicieli naszego stowarzyszenia. Jak zwykle były atrakcje na trasie rajdu a na mecie suty poczęstunek przygotowany przez panie a Koła Gospodyń. W tym roku pogoda dopisała, humory też, więc miłośnicy aktywnego wypoczynku uznali kolejną imprezę turystyczną za bardzo udaną. Markowi Bąkowskiemu należą się szczególne podziękowania za zaangażowanie, serce i chęć pracy z dziećmi i ich rodzicami. Wyrazem tego uznania niech będą słowa napisane przez jedną z uczestniczek rajdu - Panią Izę: "Witam. Dziękuje za to, że jesteś, ze Ci się chce i za rajd i bigos,i ziemniaki,i twarożek,i drożdżówkę. Za atmosferę na trasie i przed remizą. Podziękuj w moim imieniu także tym, którzy przyczynili się do organizacji. Gdy opowiadałam o was mojej koleżance to zapytała się czy następnym razem zabiorę ja z dziećmi, odpowiedziałam "no pewnie" jeśli tylko się zgodzicie powiększyć grono wielbicieli. Jej syn jest specyficzny lecz z tego co widziałam w tłumie by się zgubił a i ty z nim byś sobie poradził. Przesyłam 3 fotki. Tą pierwszą zostawię sobie na pamiątkę. Pozdrawiam serdecznie, Szczęśliwa i wdzięczna Iza".

  DZIĘKUJEMY!!!

-------------------------------------------------------------------

Gniezno 05.10.2014.                                        Sprawozdanie

Sprawozdanie ze zbiórki żywności dla Banku Żywności prowadzonej w TESCO EXTRA w Poznaniu w dniach 3-4.10.2014 . W zbiórce wzięło udział 18 wolontariuszy z 14 rodzin z naszego stowarzyszenia. Zebraliśmy 973  kg żywności. Szczególne podziękowanie należy się naszej młodzieży za zaangażowanie dobry pomysł na promowanie i zachęcanie do przyłączenia się do zbiórki. Duże brawa.                                                                                                Napisał  Marek Bąkowski  

-------------------------------------------------------------------

W dniu 04 lipca 2014r. część naszych rodzin udała się z wizytą do firmy PANASONIC ENERGY POLAND przy ul. Słonecznej 42 w Gnieźnie. Dzięki uprzejmości Dyrekcji i pracowników  mieliśmy możliwość wysłuchania krótkiej prelekcji o historii i współczesności firmy ( w zeszłym roku firma PANASONIC obchodziła 20- lecie istnienia na gnieźnieńskim rynku ), następnie były warsztaty z „produkcji baterii”, a na końcu zwiedziliśmy zakład, przeszliśmy przez wszystkie działy linii produkcyjnych. Podziękowaliśmy za gościnność pamiątkowym dyplomem. Pomysłodawczynią tej wycieczki była Danusia Stolarz. W galerii zdjęcia z pobytu w PANASONIC ENERGY POLAND.

------------------------------------------------

W dniu 16 czerwca 2014r. nasi przedstawiciele pojechali do Warszawy na II Kongres Rodzicielstwa Zastępczego.

Na Kongresie wystąpili polscy i zagraniczni eksperci oraz usamodzielnieni wychowankowie rodzinnej opieki zastępczej. Ważnym przesłaniem Kongresu jest podkreślenie, że każdy rodzaj opieki powinien być zawsze skoncentrowany na dobru dziecka, a żeby było to możliwe należy szanować integralność rodziny, w tym rodziny zastępczej, wspierać powierzone dzieci i rodziców zastępczych oraz dbać o skuteczne usamodzielnienie. Po raz pierwszy w Polsce w czasie Kongresu wystąpiła BETSY KEEFER SMALLEY ze Stanów Zjednoczonych, która otrzymała szereg nagród stanowych i państwowych.  BETSY jest współautorką książek: „Telling the Truth to Your Adopted or Foster Child: Making Sense of the Past” (2000), która  została nagrodzona w 2000 nagrodą Pro Humanitate Award przyznawaną przez The North American Resource Center for Child Welfare, w kategorii największego wpływu na dobro dziecka, i „Zranione dzieci, uzdrawiające domy” (2009). 

Dzień wcześniej, tj 15 VI 2014r. odbyło sie spotkanie dotyczące projektu "WiP - Wspólnie i Profesjonalnie", który ma na celu objęcie długofalowym wsparciem organizacji działających w obszarze rodzinnej pieczy zastępczej. 

Przystępując do realizacji projektu organizator chce wzmocnić potencjał organizacji w dwóch ścieżkach: instytucjonalnej i merytorycznej. Odbyły się warsztaty z obszaru pozyskiwania środków, prowadzenia kampanii społecznych i współpracy z partnerami społecznymi. Z kolei szkolenia podnoszące wiedzę merytoryczną  dotyczyły specyfiki pracy rodziców zastępczych z dziećmi, które doświadczyły traumy. Organizacje biorące udział w projekcie otrzymają dostęp do internetowej platformy edukacyjnej, która będzie stanowiła źródło wiedzy i zapewni możliwość wymiany doświadczeń rodzicom zastępczym z całej Polski.

KOALICJA NA RZECZ RODZINNEJ OPIEKI ZASTĘPCZEJ, jako organizacja nieformalna, powstała 5 marca 2004 roku, stając się platformą dialogu organizacji, instytucji i osób zaangażowanych w rodzinną pieczę zastępczą. Od 2011 roku działa, jako związek stowarzyszeń. Członkami Koalicji są organizacje pozarządowe, od niewielkich, działających lokalnie, po większe, obejmujące swym obszarem cały kraj. Misją Koalicji są różnorodne działania mające na celu egzekwowanie prawa dziecka do wychowania w rodzinie.  Obecnie Koalicja skupia 16 organizacji, z których większość została założona przez opiekunów zastępczych.

Poniżej relacja z pobytu w Warszawie naszych delegatów: Bernadety Szymańskiej i Marka Bąkowskiego.                                                                        

Sprawozdanie

W dniu 16.06.2014 braliśmy udział w II Kongresie Rodzicielstwa Zastępczego w Warszawie. Po powitaniu partnerów i patronów , między innymi Marka Michalaka – rzecznika Praw Dziecka, przedstawiciela Kancelarii Premiera, ministra Pracy i Polityki Społecznej, ministra sprawiedliwości, prezesa Związku Powiatów Polskich. Wykład inauguracyjny wygłosiła pani Danuta Hryniewicztrener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Następnie w trzech równoległych sesjach omawiane były następujące zagadnienia: „Dziecko przychodzi i odchodzi” , „Dziecko w pieczy zastępczej – współpraca z organizatorem – dobre praktyki”, „Usamodzielnienia wychowanków” – wyzwania, propozycje, doświadczenia. Prelegenci w zwięzły ale czasami obrazowy sposób przedstawili zagadnienia a w części dyskusyjnej na forum kongresu wskazane zostały obszary , które wymagają dopracowania na etapie legislacyjnym, na etapie multiplikacji dobrych praktyk. Wykład podsumowujący wygłosiła Betsy Keefer Smalley – menager ds. rodzinnej pieczy zastępczej w Columbus Ohio USA. W wykładzie przedstawiła sposoby na wzmocnienie rezyliencji opiekunów poprzez przykłady z życia opiekunów w rodzinach zastępczych i adopcyjnych. Owocne obrady zakończyły się rozmowami w kuluarach na temat nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej, KRiO, wymianą adresów telefonów, zgłosiliśmy też akces do Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastepczej.   

                                             Marek Bąkowski 

                                              Bernadetta Szymańska

----------------------------------------------------------------------------------

W dniu 1 czerwca 2014r. nasz Oddział zorganizował z okazji Dnia Dziecka i Dnia Rodzicielstwa Zastępczego wyjazd do AQUAPARKU w Wagrowcu. Po dwugodzinnym pobycie na basenie zeszliśmy na plażę miejską na piknik. Dla uczestników był poczęstunek: chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym, ciasto drożdżowe i napoje. Później były jeszcze gry i zabawy sprawnościowe. Kolejna impreza w dobrych nastrojach, przy słonecznej pogodzie zakończyła się szczęśliwym powrotem do domu około 17:00. W galerii zdjęcia z wyjazdu.

  

------------------------------------------------------------------------

Oddział Gnieźnieński Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa od maja do grudnia 2013r. realizował projekt pod nazwą „Z kulturą na TY – coś dla ducha”.  Projekt był finansowany przez Fundację PZU w ramachmach programu ”PZU z kulturą 2013”.

Dzięki przyznanej dotacji w wysokości 7 735,00 zł i naszemu wkładowi własnemu 1 770,00 zł udało się zrealizować wiele ciekawych i atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży wyjazdów i spotkań kulturalnych.

Miedzy innymi byliśmy w Teatrze Animacji w Poznaniu na sztuce „Książę i prawda”, która w sposób nowatorski przedstawia odwieczny problem poszukiwania prawdy. Po spektaklu odbyło się spotkanie z aktorem, a także zwiedziliśmy kulisy teatru,  zaplecze z bogatym zbiorem różnorodnych lalek grających w przedstawieniach dla dzieci. Były pytania dotyczące pracy aktorów, zdobywania umiejętności aktorskich, gry z lalkami  i wiele innych.

1 czerwca pojechaliśmy do Poznania do Opery Poznańskiej na spektakl „Jaś i Małgosia”, zwiedzaliśmy zaplecze opery – oprowadzono nas po wszystkich pomieszczeniach zaplecza. Ponieważ wyjazd był połączony z obchodami Dnia Dziecka i Dnia Rodzicielstwa Zastępczego dodatkową atrakcją był kilkugodzinny pobyt w poznańskim ZOO.

We wrześniu odwiedziliśmy gnieźnieński Teatr im. A. Fredry. Byliśmy  na przedstawieniu „Dzikie Łabędzie”.  Bohaterką baśni jest królewna Elza, która próbuje ratować braci, zamienionych w łabędzie. Odważnie staje do walki ze złą macochą,  jej przyjacielem alchemikiem i posłusznymi jej czarownicami. Zostaje poddana trudnej próbie, przeżywa wiele niebezpiecznych przygód w świecie pełnym magii i czarów.  

 Kolejny wyjazd do Poznania odbył się w październiku. Tym razem pojechaliśmy  do Teatru Muzycznego na spektakl baletowy pt. „ Kopciuszek”.  To było nowe doświadczenie artystyczne dla naszych dzieci, po raz pierwszy miały okazję oglądać balet. Przedstawienie zrobiło na naszych podopiecznych ogromne wrażenie. Piękna muzyka, kolorowe i bogate stroje, nutka humoru to wszystko, co składa się na estetyczne wrażenia  i duchowe przeżycia.

W listopadzie odbyły się w Centrum Aktywności Społecznej LARGO w Gnieźnie warsztaty plastyczne. Kierownictwo LARGO zawsze chętnie z nami współpracuje udostępniając nam bezpłatnie pomieszczenia na nasze zajęcia z dziećmi, czy spotkania grupy wsparcia dorosłych członków stowarzyszenia. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni pani dyrektor i pracownikom LARGO.

Ostatnim przedsięwzięciem kulturalnym realizowanym z tego projektu był wyjazd  do Poznania do Kina Plaza – IMAX na film przyrodniczy „Afrykańska Przygoda”. Mieliśmy okazję zobaczyć "z bliska" życie afrykańskiej przyrody, zwyczaje dzikich zwierząt w najbardziej unikalnym i niedostępnym miejscu - delcie rzeki Okavango. Film był wyświetlany w 3D, więc efekty bliskości i namacalności otoczenia były bardzo realne. Nowe doświadczenie z innym rodzajem filmu był dla wielu uczestników bardzo pouczający. 

Wszyscy uczestnicy są bardzo zadowoleni z możliwości uczestniczenia w tylu ciekawych  i zróżnicowanych przedsięwzięciach kulturalnych. Cieszymy, że dzięki projektowi mogliśmy to wszystko przeprowadzić. Liczymy, że rok 2014 będzie pod tym względem równie bogaty.

Opracowała przewodnicząca OSZR – Halina Poradka

----------------------------------------------------------------------------------------

Ostatni wyjazd w ramach projektu "Z KULTURĄ NA TY - COŚ DLA DUCHA" realizowanego w ramach programu "PZU Z KULTURĄ" odbył się 21 grudnia 2013r. Pojechaliśmy całą grupą do Poznania do kina IMAX na seans dokumentalny "AFRYKAŃSKA PRZYGODA". Mieliśmy okazję zobaczyć "z bliska" życie afrykańskiej przyrody, zwyczaje dzikich zwierząt w najbardziej unikalnym i niedostępnym miejscu - delcie rzeki Okavango. Film był wyświetlany w 3D, więc efekty bliskości i namacalności otoczenia były bardzo realne. Nowe doświadczenie z innym rodzajem filmu był dla wielu uczestników bardzo pouczający.

  

---------------------------------------------------------------------------------

Kolejna impreza kulturalna zrealizowana w ramach  projektu „Z KULTURĄ NA TY – COŚ DLA DUCHA”, kontynuowanego przez Oddział Gnieźnieński Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa z programu      „PZU z kulturą 2013”, to wyjazd do Poznania do Teatru Muzycznego na bajkę muzyczną - balet pt. "Kopciuszek". To było nowe doświadczenie artystyczne dla naszych dzieci, po raz pierwszy miały okazję oglądać balet. Przedstawienie zrobiło na naszych podopiecznych ogromne wrażenie. Piękna muzyka, kolorowe i bogate stroje, nutka humoru to wszystko, co składa się na estetyczne wrażenia  i duchowe przeżycia. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do restauracji KFC w Swarzędzu, gdzie trochę się pożywiliśmy. W dobrych humorach około godz. 16:00 wróciliśmy do Gniezna. Trzy pierwsze zdjęcia poniżej pochodzą ze strony Teatru Muzycznego w Poznaniu.

  

   

   

W drodze powrotnej mieliśmy okazję zobaczyć niezwykłe zjawisko podwójnej tęczy, co widać na zdjęciu powyżej.

W ramach projektu "PZU z kulturą" w listopadzie, w Centrum Aktywności Społecznej  "LARGO" odbędą się jeszcze warsztaty plastyczne, a w grudniu pojedziemy do Ponania do kina. 

-----------------------------------------------------

Kolejna impreza kulturalna zrealizowana w ramach  projektu „Z KULTURĄ NA TY – COŚ DLA DUCHA”, kontynuowanego przez Oddział Gnieźnieński Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa z programu                 „PZU z kulturą 2013”, to wyjście do Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie                                                               w dniu 21 września 2013r. na sztukę „Dzikie Łabędzie” na motywach baśni H.CH. Andersena.  

 Bohaterką baśni jest królewna Elza, która próbuje ratować braci, zamienionych w łabędzie. Odważnie staje do walki ze złą macochą, jej przyjacielem alchemikiem i posłusznymi jej czarownicami. Zostaje poddana trudnej próbie, przeżywa wiele niebezpiecznych przygód w świecie pełnym magii i czarów.
Ta historia,  z pewnością, znana jest wielu naszym młodym widzom i ich rodzicom. 
Bo opowieść o królewskim rodzeństwie wygnanym z zamku przez złą macochę i poddanym złym czarom wędruje przez baśniowe utwory już od wielu wieków.

Jej najbardziej dziś znaną wersję stworzył duński pisarz, Hans Christian Andersen. Właśnie baśń jego autorstwa – Dzikie łabędzie – stała się kanwą wielu adaptacji scenicznych i scenariuszy filmowych. Zainspirowała też twórców naszego przedstawienia, którzy nadali jej nową sceniczną formę i rozbudowali o dodatkowe wątki.  

Poniżej zdjęcia ze spektaklu ( strona Teatru im. A.Fredry w Gnieźnie )

      

W spektaklu wzięła  udział młodzież z rodzin należących do naszego stowarzyszenia wraz z opiekunami. Zainteresowanie przedstawieniem było tak duże, że zaplanowaną liczbę 40 biletów dla dzieci i młodzieży i 4 opiekunów trzeba było powiększyć do 56 biletów dla naszych podopiecznych. Emocji i wrażeń w trakcie spektaklu było sporo, dzieci w napięciu śledziły akcję i przygody bohaterów.  

Uważamy, że i ta impreza kulturalna była bardzo udana  i kolejny raz przekonaliśmy się, że spotkanie z prawdziwą sceną, aktorami i atmosferą teatru jest niezapomnianym doświadczeniem dla młodych widzów.

----------------------------------------------------------------------------

Fundacja PATRIA ze Skrzetuszewa organizuje w okresie od 19 do 31 sierpnia 2013r. obóz na terenie swojej siedziby. Odpłatność za obóz wynosi 500,00 zł. Chętne osoby mogą sie zgłaszać bazpośrednio do Fundacji lub uzyskać informacje u Beni Szymańskiej tel. 888 656 099

 

Letnie obozy integracyjne dla Dzieci - REPUBLIKA UŚMIECHU

Organizator: Fundacja Patria

Miejsce: tereny Fundacji Patria „ Republika Uśmiechu” nad jeziorem Lednica, we wsi Imiołki.

Zaplecze: wojskowe namioty „dziesiątki”, nowo wybudowane pawilony: sanitariaty i prysznice oraz kuchnia; wigwam mieszczący wszystkie dzieci w czasie niesprzyjającej pogody, amfiteatr, plac zabaw, boisko do gry w piłkę nożną i koszykówkę, stajnia z padokami i małą ujeżdżalnia do hipoterapii w czasie deszczu, pomieszczenia na zajęcia logopedyczne, budynek administracyjno-szkoleniowy służący jako zabezpieczenie w przypadku ulewnych deszczy, wichur.

Turnusy

Termin: 19 – 31 sierpnia. Możliwy również turnus 29 lipca – 10 sierpnia

Ilość dzieci – 30 – 36 osób w trakcie turnusu – grupy 6-cio osobowe ( sześć namiotów dla uczestników i dwa namioty dla wolontariuszy, kadry )

Wiek dzieci: 8 – 12 lat

Rekrutacja uczestników: w znakomitej większości Dzieci z Domów Dziecka i Rodzin zastępczych ze wskazaniami wychowawców do ćwiczeń logopedycznych oraz pracy nad motoryka. W przypadku lekkiego upośledzenia prośba o dołączenie dokumentacji medycznej. Przeciwskazania: agresywne zachowania wobec innych dzieci, istotny brak samodzielności.

Kadra: wychowawcy - 6 osób z uprawnieniami pedagogicznymi i 6 wolontariuszy ( liczba wolontariuszy zależy od liczby dzieci z problemami ruchowymi ).

Program

Program każdego turnusu składa się z części rehabilitacyjnej i sportowo-rekreacyjnej.

Zajęcia rehabilitacyjne: program logopedyczny i hipoterapia obejmują wszystkie dzieci w indywidualnym zakresie. Rozpoczynamy od rozmowy z każdym dzieckiem diagnozując jego potrzeby. Zajęcia odbywać się będą od dwóch do trzech razy w tygodniu i zajmują łącznie około pół dnia. Druga połowa dnia to zajęcia na terenie obozu lub w bliskiej okolicy.

Dzieci współuczestniczą w układaniu programu, gotowaniu, sprzątaniu, - w życiu obozowym. Ważnym elementem jest wspólne czytanie książek i ich omawianie.

W dniach, w których dana grupa nie ma zajęć rehabilitacyjnych,  są zaplanowane wycieczki poza obozowisko, m.in. zwiedzanie Muzeum Pierwszych Piastów, Skansen i wyspa w Lednogórze, gry i zabawy w terenie.

Odpłatność: 500 zł za dziecko. Fundacja zapewnia dofinansowanie na realizacje programu, opiekę i utrzymanie.

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy na adres: republika@patria-opp.pl

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

KOLEJNY TOWAR Z BANKU ŻYWNOŚCI BĘDZIE DO ODEBRANIA 19 SIERPNIA 2013R.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

           

Oddział Gnieźnieński Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, który przypada w dniu 30 maja, oraz z okazji Dnia Dziecka zorganizował w dniu 1 czerwca 2013r .wyjazd do Poznania. W ramach całodziennego pobytu w Poznaniu w godzinach porannych zwiedzaliśmy zaplecze Teatru Wielkiego ( Opery Poznańskiej ). Mogliśmy zajrzeć we wszystkie zakamarki kulisów, które na co dzień są niedostępne dla widzów. Zobaczyliśmy miejsce, w którym gra orkiestra, zaglądaliśmmy do rekwizytorni, magazynu kostiumów, staliśmy w kulisach   i na scenie, na której trwały już przygotowania do przedstawienia. Widzieliśmy pracę oświetleniowców i akustyków. Widzieliśmy również próbę baletu, który wieczorem miał wystąpić w przedstawieniu. Dowiedzieliśmy się, że w Operze Poznańskiej pracuje około 500 osób, które w bardzo sprawny i zorganizowany sposób muszą współpracować ze sobą, aby dwugodzinne przedstawienie mogło być perfekcyjnie zaprezentowane. Wizyta na zapleczu opery była dla nas bardzo ciekawa i pouczająca.  

Następnie wybraliśmy się do ZOO na Malcie. Tam spędziliśmy kilka godzin, spacerując i oglądając zwierzęta i środowisko w jakim żyją. Dla strudzonych pieszą wędrówką była jazda kolejką, która kursuje po całym ZOO. Dzieci miały frajdę z tej przejażdżki. Dla chętnych były harce w parku linowym.


    

 

Na terenie ZOO zjedliśmy również smaczny obiad w Restauracji „Miś” po czym około godz. 17:00 pojechaliśmy z powrotem do Teatru Wielkiego na przedstawienie operowe pt. „Jaś i Małgosia”. Wszyscy uczestnicy wyjazdu byli zauroczeni scenografią, kostiumami i grą aktorów, którzy zamiast mówić swoje kwestie śpiewali je.  

To dla większości dzieci było również nowym i pouczającym doświadczeniem. Ciekawostką było dla nas również to, że rano widzieliśmy przecież  przygotowania do tego spektaklu.

Cały pobyt w Poznaniu uważamy za bardzo udany, humory wszystkim dopisywały i wszyscy czekają już na kolejny wyjazd.

Cała impreza sfinansowana była ze środków pozyskanych z grantu uzyskanego w ramach ogólnopolskiego konkursu ogłoszonego przez Fundację PZU: „PZU z kulturą 2013”. Nasz projekt nosi nazwę „ Z kulturą na TY – coś dla ducha”. W ramach zaplanowanych działań byliśmy już 22 maja 2013r. w Teatrze Animacji w Poznaniu na przedstawieniu „Książę i prawda” i 1 czerwca 2013r w ZOO i Operze Poznańskiej na przedstawieniu „ Jaś i Małgosia”. Mamy jeszcze zaplanowane wejście do Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie, wyjazd do Teatru Muzycznego  w Poznaniu, wyjazd do kina w Poznaniu w ramach „Festiwalu Ale Kino”, a także warsztaty plastyczne w Gnieźnie. Dzięki takim projektom nasze stowarzyszenie może zaproponować dzieciom i rodzicom udział w wielu ciekawych, edukacyjnych i wychowawczych przedsięwzięciach.

Opracowała Halina Poradka.

NA STRONIE URZĘDU MIASTA GNIEZNA JEST RÓWNIEŻ NOTATKA Z TEGO WYJAZDU: poniżej link na stronę
------------------------------------------------------------------------------------------
Nowa edycja programu a KuKu 2013.
Chcemy serdecznie zaprosić rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka do udziału w kolejnym wydaniu Programu „aKuKu”.
Program A Kuku realizowany przez Fundację Oriflame Dzieciom i Fundację Przyjaciółka to program pomocy dzieciom z rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.
Myślą przewodnią twórców tego projektu było poczucie, że wiele z dzieci wychowujących się w rodzinnych domach dziecka i rodzinach zastępczych potrzebuje wsparcia edukacyjnego, rozwijającego zdolności i umiejętności a także zainteresowania. Tym projektem chcemy także wesprzeć rodzinne formy opieki i zwrócić uwagę, że dzieci w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka potrzebują naszego wsparcia tak samo jak ich rówieśnicy w domach dziecka.
Podjęta akcja ma charakter długofalowy i zakłada spełnianie potrzeb i marzeń dzieci. Program A Kuku to szansa na poszerzanie ich horyzontów i zainteresowań, na pozytywne spojrzenie na świat i swoje perspektywy.
W tym wydaniu Program podzielony jest na trzy edycje:
I edycja w terminie: marzec 2013 r., dokumenty należy składać do 30 marca 2013 roku.
- Leniuchowanie i wiedzy zdobywanie!
wspieranie wyjazdów indywidualnych /obozy, kolonie/, dzięki którym dzieci rozwijają swoje umiejętności i uczą się, co pozwala im lepiej przygotować się do szkoły i rozszerzyć swoją wiedzę oraz zdobyć nowe lub rozwinąć już posiadane umiejętności. W tej edycji można składać wnioski np. na: dofinansowanie obozów i kolonii językowych, sportowych, artystycznych, rozwijających umiejętności życiowe dzieci lub zmniejszających ich deficyty rozwojowe, co wpływa na poprawę ich funkcjonowania w środowisku rówieśniczym i szkole.
II edycja w terminie: czerwiec 2013 r., dokumenty należy składać do 30 czerwca 2013 roku.
- Czas do szkoły! – mimo, że zbliżają się wakacje, chcemy dbać o to, aby dzieci mogły je spędzić beztrosko i nie musiały martwic się o książki i przybory szkolne w nadchodzącym roku szkolnym. W tej edycji można składać wnioski o dofinansowanie np. na: dojazdy do szkoły, podręczniki szkolne, przybory szkolne, plecaki do szkoły, opłaty za internat.
III edycja w terminie: wrzesień 2013 r., dokumenty należy składać do 30 września 2013 roku.
- Lubię się uczyć! – dajemy szansę dzieciakom na rozwijanie swoich zdolności naukowych, nadrabianie zaległości oraz wspieramy zdolności dzieci, które pozwolą im na zbudowanie swojej lepszej przyszłości i rozwój umiejętności potrzebnych w szkole i poza nią. W tej edycji można składać wnioski np. na: naukę języków obcych, pomoc pedagogiczną lub specjalistyczną związana z nauką, opłaty za szkoły, w tym np. szkołę muzyczną, dofinansowanie zajęć dodatkowych oraz na: sprzęt do uprawiania sportów, tańca, rozwoju umiejętności plastycznych, instrumenty muzyczne.
 
Dokumenty zawierające:
  1. Wniosek – zgłoszenie do programu
  2. Zgodę na udział w programie
  3. Postanowienie lub decyzję o ustanowieniu rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka /kopia/
należy składać na adres:
FUNDACJA PRZYJACIÓŁKA
Ul. Wiejska 19
00-480 Warszawa
z dopiskiem „aKuKu”
Wnioski należy przesyłać w następujących nieprzekraczalnych terminach (liczy się data wpływu dokumentów na adres Fundacji Przyjaciółka):
  1. I edycja – 30 marca 2013 r.
  2. II edycja – 30 czerwca 2013 r.
  3. III edycja – 30 września 2013 r.
DOKUMENTY:
Aby tworzyć pliki należy pobrać i zainstalować program Adobe Reader, który można znaleźć TUTAJ lub na przykład Foxit Reader, który można znaleźć TUTAJ
Więcej informacji znajdziesz na stronie programu –> http://akukurodzina.pl
Ostatnia modyfikacja: 10.01.2013
----------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

 Z okazji zbliżających się Świat Wielkanocnych, wszystkim naszym członkom i ich rodzinom oraz sympatykom rodzin zastępczych Zarząd OGSZR życzy dużo zdrowia, radości z wykonywanej pracy, spokoju i życzliwości wobec siebie.

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Stowarzyszenie Rodziców Ziemi Niechanowskiej zaproponowało nam wspólny wyjazd do Poznania na:
TERMY MALTAŃSKIE
SRZN serdecznie zaprasza rodziców z dziećmi na wspólny wyjazd do Poznania w dniu 26.02.2013 r. o godzinie 16.00      
do Term Maltańskich.
Zbiórka przed Zespołem Szkół w Niechanowie o godz.15.45, lub w Gnieźnie na ul. Dworcowej ( obok szkoły muzycznej ) o godz.16:00
Koszt dwugodzinnego pobytu to 22 zł bilet ulgowy i 24zł dla osoby dorosłej. Do każdej osoby należy doliczyć 10 zł –koszt przejazdu autokarem.
Zapisy przyjmuje  Halina Poradka Tel. 693 99 15 10 lub 512 260 175
do 22 lutego 2013r. 

----------------------------------------------------------------

W dniu 27 grudnia 2012r. po raz kolejny zorganizowaliśmy dwie imprezy sportowo-rekreacyjne. Dla starszej młodzieży były kręgle w Hotelu NEST a dla maluchów zabawy w sali Jupiland. Humory dopisywały, energii nie brakowało zarówno dzieciom jak i rodzicom. Dla wszystkich był również słodki poczęstunek i napoje. Zapraszamy na kolejny cykl imprez w ferie zimowe. W dniu 17 stycznia ( CZWARTEK ) 2013r. o godz. 16:00 kręgle dla starszych dzieci i młodzieży w Hotelu NEST a o 16:30 w sali JUPILAND zabawy dla maluchów. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

----------------------------------------------------------------

W dniu 08 listopada 2012r. w gościnnych progach Centrum Aktywności Społecznej LARGO w Gnieźnie Oddział Gnieźnieński Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa zorganizował imprezę kulturalną pod nazwa „Zaduszki Poetyckie” . 

         

Głównym inicjatorem tego spotkania był  Marek Bąkowski, jeden z członków naszego stowarzyszenia.  Wybrał teksty, opracował scenariusz, wyreżyserował i poprowadził całą imprezę.

         

W pierwszej części w nastrojowej scenografii, przy zapalonych zniczach i świecach odczytana została miedzy innymi poezja księdza Jana Twardowskiego. Lektorzy zaprezentowali utwory związane z Dniem Wszystkich Świętych, których motywem przewodnim była modlitwa. W scenerii zaaranżowanej przez Damiana poetyckie strofy płynęły w blasku świec. Podkład muzyczny w wyborze Ani rozpoczęła "Cisza" a zakończyła "Lakrimosa". Uczestnikom spotkania towarzyszyły nostalgia, chwile zadumy o tych co odeszli, o przeszłości, o trudnych chwilach czasów zaborów i odzyskiwania niepodległości przez Polskę.  

Druga część to wykonanie pieśni patriotycznych . Jak wiemy śpiew towarzyszył Polakom w różnych trudnych i podniosłych chwilach. Wspólne śpiewanie podnosiło na duchu, dodawało odwagi, jednoczyło i uczyło patriotyzmu. Wszyscy uczestnicy wspólnie z akompaniującym Miłoszem Dziurleją wykonali więc "Rotę", "Warszawiankę" i wiele innych patriotycznych i wojskowych pieśni. Na zakończenie Michał Romel zaśpiewał "Mury" Kaczmarskiego i wspólnie z Miłoszem "Naszą klasę". Lektorami tego wieczoru byli: Ania, Sandra, Marysia i Basia. Scenografię i aranżację przygotował Damian. 

        

W przerwie była kawa i słodki poczęstunek. W imprezie uczestniczyły całe rodziny należące do naszego stowarzyszenia. Byli więc rodzice, dziadkowie, młodzież i dzieci. Takie spotkania są dla młodych pokoleń lekcją historii, uczą patriotyzmu i dumy z tego, że jesteśmy Polakami a dla starszych osób chwilą na wspomnienia i refleksje nad minionymi laty.

„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostaje bez niego”.  Ks. Jan Twardowski                                                                                       

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------

W dniu 13 października 2012r. w Modliszewie po raz kolejny odbył się rajd pieszy pod hasłem: "Podążaj za znakiem" połączony ze świętem pyry. Jak zwylke organizatorzy: OSP w Modliszewie, Koło Gospodyń Wiejskich z Modliszewa, Szkoła Podstawowa w Modliszewku i OGSZR w osobach Alina i Marek Bąkowscy zadbali o liczne atrakcje ( np. przeprawa linowa przez strumień ), oraz o smaczny poczęstunek ( był bigos, smalec własnej roboty, kiszone ogórki, gzik z pyrami, placki drożdżowe i wiele innych przysmaków). Grupa rajdowiczów wyruszyła o godz. 10:00 i po wielu trudach wędrówki i wspinaczki dotarli na metę około godz. 16:30. Wszyscy głodni i zmęczeni z radością powitali oczekujący na nich poczęstunek. Humory dopisywały, pogoda również, więc kolejną imprezę możemy uznać za bardzo udaną. Szkoda tylko, że tak mało członków naszego stowarzyszenia wzięło w niej udział. Zdjęcia do obejrzenia w galerii. 

-----------------------------------------------------------------------------

Plany na listopad i grudzień to "Wieczór poetycki przy świecach" i tradycyjny "Mikołaj". Szczegóły wkrótce. Zachęcamy do udziału w spotkaniach wszystkich naszych członków.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

         

Grupa naszych rodzin ( 10 rodziców i 20 dzieci ) wzięła udział w trzydniowych warsztatach terapeutycznych w ramach naszego projektu "Trening kompetencji i umiejętności społecznych - rodzice dzieciom" realizowanego z programu "Rodzina - dom budowany miłością" odłoszonego przez Fundację Polsat. W dniach 5-7 października 2012r. w miejscowości Wąsosze przebywaliśmy w gościnnych progach hotelu należącego do ODN Konin. W czasie pobytu na warsztatach były zajęcia wspólne dla rodziców i dzieci na których między innymi wykonywaliśmy ćwiczenia opracowane przez Weronikę Scherborn ( Weronika Sherborne tworząc metodę Ruchu Rozwijającego opierała się przede wszystkim na teorii R. Labana oraz na doświadczeniach z własnej długoletniej pracy z dziećmi upośledzonymi umysłowo. Wypracowany w latach sześćdziesiątych system ćwiczeń ma zastosowanie we wspomaganiu prawidłowego rozwoju dzieci i korygowaniu jego zaburzeń. Główna idea metody wyraża się w stwierdzeniu, że posługiwanie się ruchem jest narzędziem wspomagania rozwoju psychoruchowego dziecka i terapii zaburzeń tego rozwoju. Opracowany przez W. Sherborne system ćwiczeń wywodzi się z naturalnych potrzeb dziecka, zaspokajanych w kontakcie z dorosłymi w trakcie tzw. "baraszkowania". Prostota i naturalność są głównymi walorami metody Weroniki Sherborne i stanowią o jej wartości i powodzeniu.

Podstawowe założenia metody, to rozwijanie przez ruch:

  • świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego,
  • świadomości przestrzeni i działania w niej,
  • dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu.
    Dziecko poznaje więc własne ciało i przestrzeń, która je otacza, spotyka w niej innego człowieka, uczy się współpracować, zdobywa zaufanie do siebie i innych, a czując się bezpieczne może stać się twórcze. Ruch jest zabawą, która daje przeżycie radości i dzielenia jej z innymi, co jest bardzo ważne w nawiązywaniu kontaktów społecznycj
    ). W sobotę rodzice mieli osobne zajęcia , a dzieci w tajemnicy przed dorosłymi przygotowywały przedstawienie, które było zaprezentowane w niedzielę. Było mnóstwo wrażeń, emocji i zabawy we wszystkich podejmowanych działaniach. W niedzielę, pożegnaliśmy się z naszymi terapeutami i korzystając z niewielkiej odległości do Lichenia pojechaliśmy na dwugodzinną wyprawę do znanego w Polsce miejsca kultu religijnego.Warsztaty i cały pobyt w Wąsoszu uważamy za bardzo owocne i udane.
    1 marca 2013r.  zakończył się również drugi element naszego projektu - mianowicie cykliczne spotkania rodziców z terapeutą. Tym samym zakończylismy realizację projektu " Trening kompetencji i umiejętnosi społecznych - rodzice dzieciom". Do 15 marca nasze stowarzyszenie musi sie rozliczyć z Fundacją Polsat z przyznanego grantu.
  • ----------------------------------------------------------------------------

Oddział Gnieźnieński Stowarzyszenia  Zastępczego Rodzicielstwa

 razem z:

Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gnieźnie

Miejskimi Świetlicami Socjoterapeutycznymi

Stowarzyszeniem Rodziców Ziemi Niechanowskiej

zorganizował

„Rodzinny Festyn Sportowo – Rekreacyjny”  

w dniu 22 września 2012r. w godz. od 14:00 do 17:00, który odbył się

na terenie Ogródka Jordanowskiego na ul. 3 maja w Gnieźnie

Festyn był  zrealizowany w ramach  zadania publicznego:

 „Organizacja imprez sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i rodzin, promujących integrację rodzin oraz zdrowy styl życia wolny od uzależnień”

Pod patronatem Prezydenta Miasta Gniezna

Organizatorzy zaproponowali uczestnikom mnóstwo atrakcji.

We wspólnej zabawie w Ogródku Jordanowskim przy ul. 3 Maja wzięło udział ponad 300 uczestników z całego miasta. Na festynie każde dziecko mogło spróbować swoich sił w rywalizacji w  konkurencjach sportowych takich jak, rzut woreczkiem do kosza, skoki na skakance,  kręcenie hula hop na czas, rzut ringo, strzał piłką do mini bramki,  podbijanie piłeczki tenisowej i inne).

Nad sprawnym przeprowadzeniem sportowych konkurencji czuwały panie ze Stowarzyszenia Rodziców Ziemi Niechanowskiej. Stowarzyszenie to zadbało również o transport niezbędnego sprzętu i stołów na festyn.

Wiele atrakcji dla najmłodszych przygotowali przedstawiciele przyjaznych dzieciom instytucji z miasta i powiatu gnieźnieńskiego. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie prezentowało stoisko z  pokazem wykonania wisiorków i bransoletek z koralików i innych drobnych elementów. Natomiast Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne zachęcały do nauki wykonywania plecionek z kolorowych żyłek.

Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa zadbało o pomalowanie dzieciom twarzy w kolorowe i wesołe wzory. Przygotowało słodkie poczęstunki w postaci babek, batoników, cukierków, cukrowej waty oraz pysznej grochówki z chlebem. 

Można było również pozjeżdżać z dmuchanych zamków wynajętych z  sali zabaw dla dzieci „Dżungla” Pani Anny Karpińskiej a także ujeżdżać konie z Ośrodka Rekreacji Konnej „Master” pani Marii Nitka.

O oprawę muzyczną i nagłośnienie festynu zadbał pan Marcin Stawniak.

Było również stanowisko bezpłatnego  mierzenia ciśnienia oraz stoiska promujące zdrowy styl życia firmy Herbalife . Można było również dowiedzieć się jak honorowo oddać szpik kostny.

Odbył się również konkurs rysunkowy „ Wspomnienia z wakacji”. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi wakacyjnymi wrażeniami.

Podstawowym celem festynu, oprócz sprawienia radości najmłodszym było ukazanie jego uczestnikom alternatywnym metod spędzania wolnego czasu oraz propagowanie idei dobrej zabawy w gronie rodziny.
    
Cały festyn nie mógłby się odbyć bez pomocny pracowników, wszystkich instytucji, które zajmują się pomaganiem rodzinie, wolontariuszom oraz rodzicom, którym należą się serdeczne słowa podziękowania. Pod koniec festynu rozpętała się niestety, chyba ostatnia już letnia burza, która trochę przyspieszyła zakończenie imprezy. Na szczęście nie przeszkodziło nam to w uporządkowaniu placu zabaw. Mamy nadzieję, że spotkamy się na kolejnej imprezie za rok.

Zdjęcia z festynu w galerii.

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oddział Gnieźnieński Stowarzyszenia

Zastępczego Rodzicielstwa

zaprasza dzieci i rodziców na:

 „Rodzinny Festyn Sportowo – Rekreacyjny”  

w dniu 22 września 2012r. w godz. od 14:00 do 17:00

 na teren Ogródka Jordanowskiego na ul. 3 maja w Gnieźnie

W programie  festynu zaplanowano wiele atrakcji:

- występ zespołu muzycznego – pan Marcin Stawniak

- blok konkurencji sportowo - rekreacyjnych :

  • skakanka
  •  hola hop
  • rzut ringo
  • strzał piłką do mini bramki
  • podbijanie piłeczki tenisowej
  • rzut woreczkami do kosza
  • podbijanie balonów na czas

- bezpłatny punkt mierzenia ciśnienia i poziomu cukru

- pokaz orgiami i prac z modeliny

- prezentacje kulturalne dzieci „mini playback show”

- konkurs rysunkowy: „ Wspomnienia z wakacji”

- malowanie twarzy farbami ekologicznymi

- przejażdżki konne

- bezpłatne stoisko gastronomiczne

- dmuchane urządzenia dla dzieci

- stoiska promujące zdrowy styl życia

- spotkanie  z przedstawicielami gnieźnieńskiej Policji

W galerii plakat przygotowany na festyn.

------------------------------------------------------------------------------------------
Dziś, 03 czerwca 2012r. od godz. 14:00,  bawiliśmy się po raz kolejny na „Festynie Rodzinnym” z okazji Dnia Dziecka i Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Patronem tej imprezy był Prezydent Miasta Gniezna a głównym organizatorem - Świetlice Środowiskowe pod kierownictwem pani Zofii Komosińskiej. Współorganizatorami natomiast: Oddział Gnieźnieński Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan, Stowarzyszenie Inwalidów z Gniezna          i inni. Jak zwykle nie zabrakło atrakcji: był dmuchany zamek, mechaniczny koń, gry i zabawy sprawnościowe, malowanie twarzy, pokazy aikido, smaczne wypieki i wata cukrowa. Pogoda dopisała, więc w znakomitych humorach całe rodziny sympatycznie spędziły niedzielne popołudnie. W galerii zdjęcia z festynu.

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------

 W czwartek 17 maja nasze dzieciaki ponownie bawiły się w sali JUPILAND. Było dużo ruchu, śmiechu i wspaniałej zabawy. W czasie kiedy dzieci brykały, rodzice mogli porozmawiać i odpocząć  w sympatycznym  otoczeniu. W galerii  zdjęcia  z  sali  zabaw.
--------------------------------------------------------------

 
 
W czwartek 23 lutego 2012r. odbyły się dwie imprezy dla dzieci i młodzieży. Od godz. 13:00 do 15:00 młodzież bawiła się na kręgielni Hotelu NEST a od godz.16:00 do 18:00 dzieci w sali zabaw JUPILAND. Humory wszystkim dopisywały a rywalizacja była zacięta. W galerii zdjęcia z imprez.
 
------------------------------------------------------
 
 
W sobotę, 10 grudnia 2011r w gościnnych progach Centrum Kultury „ SCENA TO DZIWNA” w Gnieźnie odbyła się „Zabawa Mikołajkowa”, której organizatorem był Oddział Gnieźnieński Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa. W imprezie  uczestniczyły dzieci i rodzice z naszych rodzin zastępczych a także zaproszone dzieci wraz z opiekunkami z gnieźnieńskiego Domu Dziecka. W programie zaplanowano różne konkursy, gry i zabawy. Zobaczyliśmy pokaz walki Capoeira zaprezentowany przez grupę młodych ludzi z Es Te De, były słodycze i nagrody za udział w konkursach. W czasie całego spotkania towarzyszył nam sympatyczny Mikołaj, który zbierał od dzieci listy z zamówieniami na świąteczne prezenty. W rodzinnej atmosferze wszyscy doskonale się bawili, a na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy kolędy, które rozpoczęły ten niezwykły czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia .Zdjęcia z imprezy w galerii.
 
 
 
--------------------------------------------
 

 

 

Śladami legendarnego zbója Macieja podążali w sobotę 15.10.2011r.uczestnicy rajdu, zorganizowanego na terenie lasów Leśnictwa Brody. Zwieńczeniem turystycznej wędrówki było natomiast tradycyjne „Święto pyry”, które odbyło się na mecie rajdu, przy strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Modliszewie. Pogoda dopisała, humory też, więc organizatorzy śmiało mogą zaliczyć imprezę do udanych. 

 

 

 

 

Trasa rajdu, który rozpoczął się o godz. 10.00, wiodła od strażnicy OSP w Modliszewie w kierunku Modliszewka, a dalej pięknym, jesiennym lasem Leśnictwa Brody. Po drodze nie brakowało atrakcji. Komandor rajdu, Marek Bąkowski, opowiadał legendy związane z Modliszewem i Modliszewkiem, między innymi także tę o zbóju Macieju, który w zamierzchłych czasach grabił okolicznych mieszkańc– Wielką niespodzianką dla wszystkich był wypoczynek na słonecznej łące i przygotowany przez organizatorów posiłek. Mieliśmy okazję spróbować zbójecki kapuśniak z soczewicą i klasztorną sałatkę. Po takim pełnym przygód, 13-kilometrowym spacerze przez skąpany w kolorach jesieni las, trochę zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy rajdu, około godz. 15:30, spotkali się znowu w punkcie wyjścia, w Modliszewie. 
   Połączenie rajdu z tradycyjnym świętem pieczonego ziemniaka, bardziej swojsko: „Świętem pyry”, okazało się znakomitym pomysłem. Po kilkugodzinnym marszu, wiejskie jadło: chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem, a także pyry z gzikiem, na deser natomiast drożdżowy placek z owocami, a do tego herbata ziołowa lub owocowa, smakowało wybornie. Posileni uczestnicy zabawy z zapałem przystąpili do konkursów. a później jeszcze walczyli dzielnie w konkursach sprawnościowych, oczywiście z ziemniakiem w roli głównej. Najmłodsi uczestnicy rajdu dostali także specjalne certyfikaty. 


Organizatorami tej przedniej zabawy dla całych rodzin byli: Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa Oddział Gniezno (Alina i Marek Bąkowscy), Ochotnicza Straż Pożarna Modliszewo (Zdzisław Michałowski), Koło Gospodyń Wiejskich wsi Modliszewo oraz Szkoła Podstawowa w Modliszewku Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu  imprezy
.
 
 
-----------------------------------

 

W sobotę 04 czerwca 2011 pojechaliśmy z całymi rodzinami na wycieczkę do Wągrowca. Najpierw skorzystalismy z uroków aquapqrku. Były kąpiele, mini górska rzeka, zjeżdżalnie i oczywiście pływanie. Póżniej zeszliśmy na plażę, rozłożyliśmy koce, piknikowe jedzenie i sprzęt sportowy. Jedliśmy pyszny chlebek ze smalcem i ogórkiem kiszonym, drożdżowy placek i wiele innych smakołyków. Dzieci razem z rodzicami dzielnie rywalizowały w sprtowych zamaganiach. W nagrodę wszyscy wygrani dostawali słodycze i napoje. Humory dopisywały, pogoda również więc piknik możemy uznać za bardzo udany. Zdjęcia z tego wyjazdu do obejżenia w galerii.

-----------------------------------------------------------------------------------

 Z okazji Świat Wielkanocnych wszystkim członkom, rodzinom i naszym przyjaciołom najlepsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności życzy Zarząd.

----------------------------------------------------------------

W sobotę w Centrum Kultury "Scena to Dziwna" odbyło się Świąteczne spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa. Dzieci zobaczyły spektakl "Choinka" zaprezentowany przez grupę teatralną z Kalisza oraz spotkały się z Mikołajem.

 

Impreza rozpoczęła się spektaklem dla dzieci o godz. 15.00. Na widowni zasiadły nie tylko rodziny zrzeszone w Stowarzyszeniu Zastępczego Rodzicielstwa, ale również dzieci z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Domu Dziecka oraz ze szkoły w Modliszewku. Po przedstawieniu najmłodsi wzięli udział w konkursie na najpiękniejszego bałwana z papieru oraz zjedli przygotowane słodycze i łakocie. Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego istnieje od 17 grudnia 2009 roku - mówi Halina Poradka, przewodnicząca gnieźnieńskiego oddziału Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego. Zrzeszamy w naszych szeregach około 150 osób - zarówno dzieci jak i dorosłych, bo są to całe rodziny. Skupiamy się na organizowaniu różnego rodzaju imprez: wyjazdy w góry, spotkania integracyjne, warsztaty dla rodziców. Na dzisiejszą imprezę otrzymaliśmy ogromną pomoc od sponsorów. Pomoc, którą otrzymało stowarzyszenie zarówno na tą imprezę jak i na Mikołajki, które odbyły się również w eSTeDe, była bardzo duża. Wśród sponsorów znaleźli się: piekarnia Honorata Glanc z Witkowa, SPOŁEM, FHU Marek Fabiszak z Żydowa, „Milka” PHU Małgorzata Gościniak, Sklep „Viki” z os. Jagiellońskiego, SAVITOR Sp.z o.o. z Piekar.  6 grudnia również w eSTeDe organizowaliśmy Mikołajki, w trakcie których odbyła się loteria fantowa - kontynuuje Halina Poradka. Dochód z loterii został przekazany na dzisiejsze spotkanie. Wszystkie nasze imprezy związane są z grantem, który otrzymaliśmy z firmy AXA, która po raz czwarty zorganizowała konkurs pod nazwą: „AXA - wspieramy mamy”. Na ponad 100 projektów, które wpłynęły z całej Polski znaleźliśmy się w 12 nagrodzonych. Dostaliśmy 7000zł. Nasz projekt związany jest z teatrem i nosi nazwę:  „Bajkoterapia. My mamy opowiadamy”. W ramach tego projektu obejrzymy 3 przedstawienia teatralne. Na jedno pojechaliśmy do Poznania do Centrum Kultury Zamek. Drugie jest dzisiaj z grupą kaliską. W lutym, w teatrze gnieźnieńskim zobaczymy  Pippi Langstrumpf. Oprócz tego mieliśmy warsztaty Bajkoterapii. Polegały one na nauce, w jaki sposób bajkometaforą oddziaływać pozytywnie na dzieci. W LARGO odbyły się warsztaty plastyczne. Od stycznia do marca będziemy mieli cykl spotkać z psychoterapeutą, które pokażą jak sobie radzić z agresją u dzieci i trudnymi sytuacjami oraz jak umiejętnie zagospodarować czas wolny. Cały nasz projekt trwa od października do marca. W sobotę przyszło ok. 110 osób, by zobaczyć spektakl i uczestniczyć w zabawach z Mikołajem. Dzieci, które w ten dzień pojawiły się w eSTeDe były bardzo zadowolone i uśmiechnięte. Miejmy nadzieję, że uśmiech długo nie zniknie z ich twarzy i zawsze będą wspominać tak mile spędzony czas.

 

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sprawozdanie z dwóch miesięcy (październik, listopad) 2010r.

w ramach IV edycji programu AXA „Wspieramy Mamy

            Nasz projekt był omawiany na zebraniach Zarządu w lipcu i wrześniu a ze szczegółami zostali zapoznani wszyscy członkowie naszego Stowarzyszenia na Zebraniu Ogólnym  w dniu 24 IX 2010r. Na tym spotkaniu podaliśmy szczegóły projektu, omówiliśmy kolejne zadania, które mamy realizować oraz ustaliliśmy listę chętnych mam. Ponadto umieściliśmy obszerną informacje o projekcie na naszej stronie internetowej: WWW.srzgniezno.like.pl . Ta sama informacja ukazała się również na stronie internetowej Urzędu miasta Gniezna, oraz w lokalnej prasie ( „Przemiany na Szlaku Piastowskim”. Przygotowaliśmy również ulotkę informacyjną, która została rozpropagowana wśród naszych członków oraz zaprzyjaźnionych z nami osób i instytucji.  

 

 

Do tej pory zrealizowaliśmy  następujące zadania:

W dniu 16 X 2010r. odbyły się jednodniowe warsztaty szkoleniowe: „ Metody wspierające emocjonalny rozwój dziecka ( bajka, metafora, wizualizacja  w pracy terapeutycznej ) – bajko-terapia w pracy z dziećmi”. Warsztaty te odbyły się w Świetlicy Socjoterapeutycznej „Dzieci z Chmur” na ul. Lecha 5 w Gnieźnie w godz. od 9:00 do 18:00. Dzięki uprzejmości kierownika tej świetlicy, pomieszczenia udostępniono nam bezpłatnie. W szkoleniu uczestniczyły 22 mamy, członkinie naszego Stowarzyszenia a także zaprzyjaźnione z nami panie ( dyr. Biblioteki Publicznej w Czerniejewie, pracownica Centrum Aktywności Społecznej LARGO w Gnieźnie ). Zajęcia prowadziła Pani dr Barbara Lorenc z Regionalnego Centrum Edukacji w Bydgoszczy, doświadczony psycholog, terapeuta pracujący od wielu lat z dziećmi i dorosłymi.  

 

 

Każda z uczestniczek warsztatów otrzymała komplet materiałów z podstawowymi informacjami, które były omawiane na kursie. Ponadto książkę Marii Molickiej „ Bajki terapeutyczne część 2, wydawnictwo Media Rodzina, oraz zestaw różnych bajek pisanych przez osoby zajmujące się bajko-terapią. Po naszych warsztatach pojawił się pomysł napisania własnych bajek przez uczestniczki projektu. Chcemy się zmierzyć z nowym doświadczeniem i opracować w formie mini zbioru nasze własne bajki.  

 

Kolejne zadanie to wyjazd do teatru.  W poniedziałek 08 XI 2010r. pojechaliśmy do Poznania do Centrum Kultury „ ZAMEK” na przedstawienie dla dzieci pt.  „Dom Wariatów”. W grupie 50 uczestników byli rodzice z dziećmi z naszego Stowarzyszenia, były dzieci z gnieźnieńskiego Domu Dziecka, oraz  dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej w Gnieźnie. Wszystkim uczestnikom bardzo się podobało przedstawienie a dodatkową atrakcją była jazda autokarem i wieczorny pobyt w pięknie oświetlonym Poznaniu. 

 

 

Gnieźnie na  ul. T. Kościuszki w Gnieźnie odbyły się warsztaty plastyczne. Na zajęcia przyszły mamy, które zechciały  poznać różne techniki plastyczne i rękodzielnicze. Robiłyśmy miseczki z modeliny, figurki z masy solnej, maski z gipsu,  kwiatki z bibuły i wiele innych rzeczy. Zajęcia sprawiły nam dużo radości, była to wspaniała zabawa dla dorosłych, którą zapewne uda się przenieść na grunt domowych zabaw z własnymi dziećmi. Wszyscy stwierdzili, że takich spotkań powinno być więcej, gdyż można się czegoś nowego nauczyć a także miło spędzić czas w  rodzinnej atmosferze.
Planujemy już kontynuację podobnych warsztatów z udziałem naszych dzieciaków.

 
 W sobotę 2 października w Modliszewie w godz. od 9:30 do 16:30 odbyła się impreza turystyczno - edukacyjno - integracyjna rodzin zastępczych z lokalną społecznością wsi Modliszewo i Modliszewko.  


Organizatorami tego spotkania byli:  

 

  - Oddział Gnieźnieński Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa

 

 

 

 

- Ochotnicza Staż Pożarna Modliszewo, 

 

 

 

- Koło Gospodyń Wiejskich wsi Modliszewo,   

 

 

 

-Szkoła Podstawowa w Modliszewku.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

      W programie był rajd pieszy „Śladami Zbója Macieja”. Uczestnicy w ilości około 60 osób przeszli trasę 13 km. Szlak ten został opracowany przez Marka Bąkowskiego, miejscowego miłośnika przyrody i pasjonata regionalnych tradycji i legend. Spacerując po pięknych leśnych ostępach dowiedzieliśmy się wiele o historii tego regionu, podziwialiśmy drzewostan z wieloma wiekowymi dębami. Przeżyliśmy wiele emocji, gdy napadł na nas legendarny Zbój Maciej, odbierając nam złote monety i inne wartościowe rzeczy. Po szczęśliwym dotarciu do mety zostaliśmy ugoszczeni wyśmienitym wiejskim jadłem. W czasie „Święta pyry” serwowano nam chleb ze smalcem i ogórkiem, chleb z masłem i miodem, drożdżowy placek z kruszonką, ziołowe herbatki i oczywiście posiłek zasadniczy: „pyrę z gzikiem”. Pomimo zmęczenia wszystkie dzieci a także dorośli chętnie brali udział w różnych konkursach i zabawach przeprowadzonych przez panie ze szkoły w Modliszewku. Uczestnicy rajdu i „święta pyry” otrzymali pamiątkowe certyfikaty i dobrych humorach pożegnali się z gościnnymi gospodarzami z nadzieją zobaczenia się za rok.

 -------------------------------------------------------------------------------------------------

 Gniezno 24.09.2010

INFORMACJA Z ZEBRANIA OGÓLNEGO  CZŁONKÓW ODDZIAŁU GNIEŹNIEŃSKIEGO STOWARZYSZENIA ZASTEPCZEGO         RODZICIELSTWA  Z DNIA  24.09.2010r.

W dniu 24 października 2010r. w siedzibie „LARGO” na ul. T. Kościuszki 7 o godz.17:00 odbyło się zebranie członków naszego Stowarzyszenia.

W programie zebrania:

1) Spotkanie z przedstawicielami Fundacji Bread of Life dotyczące przekazania informacji o zakresie działalności fundacji i ewentualnej współpracy. Fundacja otwiera w Gnieźnie przy ulicy Mickiewicza 7a świetlicę środowiskową. Oficjalne otwarcie nastąpi w dniu 5 października 2010r. o godz. 15:30. Świetlica będzie działała dwa dni w tygodniu ( wtorek, czwartek ) w godz. od 15:00 do 18:00. Zapraszamy zainteresowanych rodziców i dzieci w wieku od 5 do 14 lat.

2)
Omówienie działań Zarządu w okresie od czerwca  do września 2010r.

  • szkolenie w Sierczynku ( wakacje 2010).
  • usprawnienie pracy przy rozdziale towaru z Banku Żywności.
  • podjęcie rozmów z Panią dyr. PCPR w sprawie szkoleń tegorocznych i na 2011r.
  • zorganizowanie wyjazdu rodzinnego w góry w sierpniu 2010r.
  • złożenie projektu „Bajkoterapia - my mamy – opowiadamy” do AXA „Wspieramy Mamy”.
  • przygotowanie rajdu pieszego „Śladami Zbója Macieja” w dniu 02.10.2010r.
  • plany remontowe dotyczące siedziby Stowarzyszenia.

3) Sprawozdanie finansowe za okres od stycznia do sierpnia 2010r.

4) Plany na X – XII 2010r. i na 2011r.

  • propozycje szkoleń
  • propozycje imprez integracyjnych i wakacyjnych wyjazdów.

5) Omówienie realizacji projektu „Bajkoterapia – my mamy - opowiadamy” .

Projekt rusza od 16 października 2010r. warsztatami z „Bajkoterapii…”. Są jeszcze wolne miejsca, proszę o zgłoszenia w siedzibie Stowarzyszenia do dnia 02.10.2010, lub  pod numerem  telefonu  693 99 15 10.

  • akcja promocyjna projektu w mediach i na stronach internetowych.

6) Omówienie szkolenia „Usamodzielnianie……” – będzie prowadził Daniel Fąferko z Sierczynka. 29-30 października 2010r. dwudniowe warsztaty: piątek od 15:30 do 18:00, w sobotę od 9:00 do 18:00

Przyjmujemy jeszcze zapisy na to szkolenie do 02.10.2010r ( dotyczy rodziców dzieci w wieku 14 lat i więcej). Zapisy w siedzibie Stowarzyszenia lub pod numerem 693 99 15 10 .

7) Wolne głosy i wnioski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 





 

TERMY MALTAŃSKIE
SRZN serdecznie zaprasza rodziców z dziećmi na wspólny wyjazd do Poznania w dniu
26.02.2013 r. o godzinie 16.00      
do Term Maltańskich.
Zbiórka przed Zespołem Szkół w Niechanowie o godz.15.45, lub w Gnieźnie na ul. Dworcowej ( obok szkoły muzycznej ) o godz.16:00
Koszt dwugodzinnego pobytu to 22 zł bilet ulgowy i 24zł dla osoby dorosłej. Do każdej osoby należy doliczyć 10 zł –koszt przejazdu autokarem.
Zapisy przyjmuje  Halina Poradka Tel. 693 99 15 10 lub 512 260 175 do 22 lutego 2013r.